NM-historikk

Tidligere arrangerte Norgesmesterskap i sjakk

Kilder: Jubileumsboken 2014 (Øystein Brekke: Norske Sjakktrekk) og Per F. Olsen

År Arrangør Norgesmester Deltagere
1916 Kristiania (Oslo) H. C. Christoffersen, CS (Christiania Schakselskab) (ikke norgesmestertittel) 14
1918 Kristiania (Oslo) Josef Lilja, CS 30
1919 Kristiania (Oslo) Jac. A. Brekke, CS 30
1920 Kristiania (Oslo) Jac. A. Brekke, CS 33
1921 Bergen H. G. Hansen, CS
(etter stikkamp)
26
1922 Kristiania (Oslo) A. M. Erichsen, CS 49
1923 Kristiania (Oslo) Jac. A. Brekke, CS 66
1924 Kristiania (Oslo) Leif F. D. Lund, CS 60
1925 Oslo Jac. A. Brekke, SK Centrum, Oslo 68
1926 Bergen H. C. Christoffersen, Drammens SK
(etter stikkamp)
48
1927 Trondheim H. G. Hansen, OSS (Oslo Schakselskap) 41
1929 Drammen H. C. Christoffersen, Drammens SK 34
1930 Oslo Olaf M. Olsen (senere Olaf Barda), SK Odin, Oslo
(etter stikkamp)
45
1931 Stavanger Andreas Gulbrandsen, Moss SK 35
1932 Bergen Eugen Johnsen, SK Odin 57
1933 Fredrikstad Trygve Halvorsen, OSS
(etter stikkamp)
49
1934 Hamar Trygve Halvorsen, OSS 42
1935 Sandefjord Jørgen Saurén, OSS 48
1936 Oslo H. C. Christoffersen, Drammens SK 60
1937 Trondheim Arne S.B. Krogdahl, OSS 31
1938 Grimstad Oluf Kavlie-Jørgensen, Bergens SK 47
1945 Oslo Ernst Rojahn, Tønsberg SK
(etter stikkamp)
135
1946 Bergen Erling Myhre, OSS
(etter stikkamp)
109
1947 Kristiansand Olaf Barda, OSS 75
1948 Fredrikstad Olaf Barda, OSS
(etter stikkamp)
86
1949 Oslo Aage Vestøl, OSS 125
1950 Trondheim Erling Myhre, OSS 84
1951 Stavanger Harry Kongshavn, OSS 124
1952 Skien Olaf Barda, OSS 144
1953 Fredrikstad Olaf Barda, OSS 137
1954 Drammen Einar Haave, Stavanger SK 102
1955 Stabekk Erling Myhre, OSS 113
1956 Steinkjer Otto B. Morcken, OSS 94
1957 Lillehammer Olaf Barda, OSS 148
1958 Ålesund Ernst Rojahn, Tønsberg SK 111
1959 Oslo Svein Johannessen, OSS 131
1960 Fredrikstad Daan de Lange, Hamar SS 94
1961 Sandefjord Per Ofstad, Bergens SK 145
1962 Hamar Svein Johannessen, OSS 174
1963 Moss Ragnar Hoen, OSS 156
1964 Oslo Arne Zwaig, OSS 143
1965 Mosjøen Arne V. Gulbrandsen, OSS
(etter stikkamp)
112
1966 Bodø Paul Svedenborg, Narvik SK 160
1967 Bergen Paul Svedenborg, Narvik SK 134
1968 Oslo Arne V. Gulbrandsen, OSS 202
1969 Hamar Arne Zwaig, OSS 184
1970 Kristiansund Svein Johannessen, OSS 156
1971 Skien Terje Wibe, OSS
(etter stikkamp)
224
1972 Røros Erling Kristiansen 255
1973 Sandnes Svein Johannessen, SK Fischer 313
1974 Sandefjord Leif Øgaard, OSS 378
1975 Oslo Leif Øgaard, OSS 330
1976 Harstad Knut J. Helmers, SK Stjernen 211
1977 Bergen Knut J. Helmers, SK Stjernen 330
1978 Risør Ragnar Hoen, OSS 375
1979 Molde Leif Øgaard, OSS 422
1980 Oslo Sverre Heim, Akademisk SK 546
1981 Kirkenes Ragnar Hoen, OSS 226
1982 Lillehammer Simen Agdestein, Asker SK
(etter stikkamp)
417
1983 Trondheim Bjørn Tiller, OSS 377
1984 Oslo Berge Østenstad, Asker SK 428
1985 Gausdal Leif Øgaard, Brugata SK 299
1986 Steinkjer Simen Agdestein, OSS 297
1987 Kristiansand Jonathan Tisdall, Brugata SK
(etter stikkamp)
437
1988 Asker Simen Agdestein, OSS 562
1989 Randaberg Simen Agdestein, OSS 446
1990 Brønnøysund Berge Østenstad, Asker SK 334
1991 Gjøvik Jonathan Tisdall, Brugata SK 587
1992 Kristiansund Einar Gausel, OSS 463
1993 Oslo Leif Øgaard, OSS 588
1994 Drammen Berge Østenstad, Asker SK 519
1995 Namsos Jonathan Tisdall, Nordstrand SK 433
1996 Alta Einar Gausel, OSS 299
1997 Stavanger Berge Østenstad, Asker SK 486
1998 Oslo Roy H. Fyllingen, Bergens SK 537
1999 Gausdal Berge Østenstad, Asker SK
(etter stikkamp)
415
2000 Asker Simen Agdestein, NTG
(etter stikkamp)
427
2001 Kristiansund Einar Gausel, OSS 420
2002 Røros Simen Agdestein, NTG 549
2003 Fredrikstad Berge Østenstad, Asker SK 623
2004 Molde Berge Østenstad, Asker SK
(etter stikkamp)
516
2005 Sandnes Simen Agdestein, NTG
(etter stikkamp)
583
2006 Moss
(Mossehallen)
Magnus Carlsen, NTG
(etter stikkamp)
533
2007 Hamar
(Scandic Hotel)
Espen Lie, Porsgrunn
(etter stikkamp)
500
2008 Tønsberg
(Slagenhallen)
Frode Elsness, Moss
(etter stikkamp)
471
2009 Bergen
(Haukelandshallen)
Kjetil Aleksander Lie, Porsgrunn 513
2010 Fredrikstad Kjetil Aleksander Lie, Porsgrunn
(etter stikkamp)
485
2011 Oslo
(Njårdhallen)
Berge Østenstad, Asker SK
(etter stikkamp)
497
2012 Sandefjord Frode Olav Olsen Urkedal, SK 1911
(etter stikkamp)
437
2013 Lillehammer Jon Ludvig Hammer, OSS 488
2014 Trondheim Frode Olav Olsen Urkedal, SK 1911 504
2015 Oslo (Oppsal Arena) Aryan Tari, Vålerenga SK 670
2016 Tromsø Johan Salomon, Nordstrand 376